LinkedIn
Bjorn Lomborg

Get the facts straight

19 Feb2023

Svet zlyháva v rozvojových prioritách. Ešte však z toho možno vyťažiť úspech

Published by Standard

Vroku 2000 sa svet zaviazal sa na krátky zoznam ambicióznych, ale konkrétnych rozvojových cieľov do roku 2015. Obrovské investície zlepšili život chudobným a zraniteľným ľuďom. V roku 2015 sa však OSN a svetoví lídri dohodli na nesúrodom, absurdne dlhom zozname 169 cieľov "udržateľného rozvoja" do roku 2030. Mať 169 cieľov je ako nemať žiadne priority. Musíme si dobre stanoviť priority a čo najlepšie ich dosahovať. Spolu s denníkom Štandard bude zverejnený výskum, ktorý chce z neúspechu cieľov udržateľného rozvoja vyťažiť určitý úspech. Píše Bjørn Lomborg.

19 Dec2022

Svet má zle nastavené priority

Published by Standard

Svet nesmeruje k dosiahnutiu 169 cieľov trvalo udržateľného rozvoja, ktoré OSN vytýčila do roku 2030. Bjørn Lomborg a Jordan Peterson tvrdia, že veci vieme robiť aj lepšie. V úvahe pre New York Post konštatujú, že „morálny imperatív je jasný: prioritne musíme robiť tie najlepšie veci“.

7 Jul2017

Háčiky Parížskej klimatickej dohody

Published by SME

Parížska dohoda má mnohé problémy. Trump však nemá pravdu, keď od nej odstúpil. Environmentalisti zostali šokovaní, keď prezident Donald Trump stiahol USA z Parížskej zmluva, pričom niektorí vyhlasovali, že samotné prežitie našej civilizácie je ohrozené. Je však Parížska dohoda skutočne jediným, čo bráni našu planétu pred najhoršími klimatickými zmenami? Celkom určite nie.

27 Apr2013

Dvadsať rokov zlyhaní

Published by SME

2013-04-27 Je vcelku ľahké ukázať, že dnešné postupy sú jednoducho hlúpe. Stoja veľa a úžitok je minimálny. V diskusiách o klíme sa pohybujem už viac ako desať rokov, ale dodnes ma udivuje, ako ju vedieme. Skúsme to zmeniť. Globálne otepľovanie je skutočné a z väčšej časti spôsobené ľuďmi, ale naše riešenia zlyhávajú. Bol som jedným z najväčších kritikov Kjótskeho protokolu a to ešte v čase, keď bol považovaný za evanjelium. Dnes nemá Kjóto priaznivcov a nikto si ani nespomína, že by naň niekedy veril. Ak sa niečomu podobnému chceme vyhnúť, musíme sa vyrovnať s niektorými nepríjemnými...

23 Dec2010

Úplne Inak by Bjorn Lomborg

Published by TREND

NAMIESTO DANÍ ZO SKLENÍKOVÝCH PLYNOV TREBA INVESTOVAŤ DO TECHNOLOGICKÉHO ROZVOJA, KTORÝ ZLACNÍ ZELENÉ ALTERNATÍVYOTEPĽOVANIE Koncom novembra sa politici stretnú v mexickom Cancune na summite OSN o klimatických zmenách. Rok po trápnom zlyhaní kodanského summitu svetoví lídri Cancun pravdepodobne obídu. (...)

16 Dec2008

Lomborg in Slovak Trend Business Magazine

Published by Trend

Klíma je problém nie katastrofa - read the article in the biggest Slovak business magazine attached.