LinkedIn
Bjorn Lomborg

Get the facts straight

20 Feb2023

Udržitelnost jen na papíře. Jak se nestát generací, která ve všem selže

Published by Finmag

Cíle udržitelného rozvoje, které v roce 2015 schválila Organizace spojených národů (OSN), jsou letos ve své polovině. Jejich naplnění je ale hodně daleko. Mít 169 cílů totiž v podstatě znamená nemít žádné priority, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

6 Jan2023

Méně cílů znamená více

Published by Deník

Na začátku nového roku se zamýšlíme nad důsledky svých minulých činů a zároveň rozjímáme o pozitivních věcech, kterých bychom rádi dosáhli v následujících dvanácti měsících. Když si pak dáváme předsevzetí, snažíme se vlastně přijít na způsob, jak zlepšit svůj vlastní život. Při té příležitosti bychom ale možná mohli zapřemýšlet i o tom, jak takového zlepšení dosáhnout i v širším měřítku.

11 Dec2022

Jsou skutečně elektromobily lepší?

Published by Deník

Klimatičtí aktivisté a politici se nás v jednom kuse snaží přesvědčit, že elektrická auta jsou čistší, levnější a celkově lepší. Mnoho států, včetně Německa, Velké Británie a Japonska, dokonce během následujících dvou desetiletí zakáže prodej nových benzinových a naftových automobilů. Jsou-li však elektromobily tak dokonalé, proč musíme zakazovat ostatní alternativy? A proč je potřeba dotovat je částkou až 30 miliard dolarů ročně?

5 Oct2022

Svět se zbláznil, čeká nás chaos. Zelený diktát vítězí nad rozumem

Published by Finmag

Nůžky mezi světovou elitou a reálným světem se rozevírají čím dál víc. Zatímco většina lidí se stále vyrovnává s následky pandemie a řeší všeobecnou inflaci – především zvyšování cen potravin a energií – a obávají se recese, elita si štěbetá na konferencích v Davosu či Aspenu o dosažení uhlíkové neutrality, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

16 Aug2022

Když přijde Putin, zelená jde stranou. Vyspělý svět konečně přiznal barvu

Published by Finmag

Globální energetická krize po ruské invazi na Ukrajinu naplno odhalila pokrytectví vyspělého světa. Zatímco v časech dobrých tlačí na chudé země, ať přestanou využívat fosilní zdroje, v časech zlých volají po zvýšení těžby uhlí, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

17 Jul2022

Srí Lanka ukazuje, jak jsme mimo, píše Lomborg. Ekozemědělství svět nenasytí

Published by Finmag

Ukrajina i Rusko patří k významným vývozcům základních potravin do celého světa: stojí za víc než čtvrtinou vývozu pšenice a velkého množství ječmene, kukuřice a rostlinného oleje. Není proto divu, že v souvislosti s válkou na Ukrajině se už začíná mluvit o celosvětové potravinové krizi.

15 Jun2022

Hrozí nám kolaps planety? Proč OSN míchá přírodní katastrofy s covidem

Published by Finmag

Nová studie OSN přišla se znepokojivým zjištěním, podle něhož se počet globálních katastrof od roku 1970 zpětinásobil a v příštích desetiletích vzroste o dalších 40 procent. Pohromami je prý postiženo víc lidí než kdy předtím. A náměstek generálního tajemníka OSN dokonce varuje, že lidstvo je „na spirále sebedestrukce“

20 Apr2022

Brčka v době války a děsivá závislost na Rusku. Změna klimatu křiví naše priority

Published by Finmag

Největším úkolem, před nímž dnes lidstvo stojí, zůstává vyvedení většiny světa z té nejhlubší chudoby. K tomu může dojít jen tehdy, pokud budou chudé země mít k dispozici komplexní a spolehlivé zdroje energie. Právě tak začaly ty bohaté prosperovat a Čína díky tomu dostala z chudoby miliardu lidí.

10 Mar2022

Obnovitelné zdroje? Utopie! Před Ruskem nás zachrání leda frakování

Published by Finmag

Nezávislost Evropy na Ruské ropě a především plynu žádné obnovitelné zdroje nezajistí. Pokud to myslíme s odstřižením od ruských trubek vážně, musíme hledat jiné alternativy. Ta hlavní naděje se skrývá třeba ve frakování, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

10 Mar2022

Obnovitelné zdroje? Utopie! Před Ruskem nás zachrání leda frakování

Published by Finmag

Ničivá ruská invaze na Ukrajinu si získala celosvětovou pozornost. Zatímco se ale naše zraky právem upírají na lidské utrpení, aktuální krize v plné nahotě ukázala i na nutkavou potřebu skoncovat se závislostí na ruské ropě a plynu.

Pages