LinkedIn
Bjorn Lomborg

Get the facts straight

10 Mar2022

Obnovitelné zdroje? Utopie! Před Ruskem nás zachrání leda frakování

Published by Finmag

Nezávislost Evropy na Ruské ropě a především plynu žádné obnovitelné zdroje nezajistí. Pokud to myslíme s odstřižením od ruských trubek vážně, musíme hledat jiné alternativy. Ta hlavní naděje se skrývá třeba ve frakování, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

10 Mar2022

Obnovitelné zdroje? Utopie! Před Ruskem nás zachrání leda frakování

Published by Finmag

Ničivá ruská invaze na Ukrajinu si získala celosvětovou pozornost. Zatímco se ale naše zraky právem upírají na lidské utrpení, aktuální krize v plné nahotě ukázala i na nutkavou potřebu skoncovat se závislostí na ruské ropě a plynu.

25 Dec2021

Kde z jednoho dolaru uděláte sto? Tahle investice má skutečně smysl

Published by Finmag

Vánoce jsou obdobím, kdy řada lidí myslí i na jiné. Myšlenka dávat je zkrátka duchu Vánoc vlastní, z čehož těží i řada charitativních organizací. Tahle slavnostní chvíle je tak i skvělým časem přemýšlet nad tím, kde lze pomoct nejvíc a především nejefektivněji. A to nejen lokálně, ale i globálně.

10 Apr2019

AŽ MOC HORKO KOLEM GLOBÁLNÍHO OTEPLOVÁNÍ

Published by Finmag

Není divu, že se děti bojí. Část politiků a médií mluví o globálním oteplování dost vypjatým, „katastrofizujícím“ jazykem. A když už extrémní slovník nedokáže vybudit dostatečné vzrušení, musí se znovu přitvrdit a vyostřit. Pokud chceme něco s oteplováním dělat, zchlaďme nejprv hlavy.

24 Aug2018

Hledejme levnou zelenou energii

Published by Hospodarske noviny

Politický jazyk, jenž se dotýká klimatických změn, se vyznačuje odvážnými sliby, jež nikdy nebudou splněny, a smělými cíli, kterých nelze dosáhnout. I proto je pozoruhodné přiznání bývalého australského premiéra Tonyho Abbotta, že by nikdy nepodepsal Pařížskou dohodu, kdyby v roce 2015 věděl, že se z ní Spojené státy stáhnou a že snaha o dosažení národních cílů poškodí australskou ekonomiku.

6 Feb2018

Celosvětová nerovnost v majetku a bohatství klesá

Published by Hospodarske noviny

Společnost Oxfam International, která bojuje proti chudobě, nedávno přitáhla značnou pozornost svým tvrzením, že začala celosvětová krize ve finanční a majetkové nerovnosti. Ale ve svém prohlášení vynechala docela důležitý bod, a to, že celosvětově je rozložení příjmů mnohem více vyvážené, než tomu bylo před 100 lety.

26 Dec2016

Byl rok 2016 vůbec nejlepším?

Published by Project Syndicate

Podle všeobecného názoru byl rok 2016 příšerný. Řadu zemí zasáhly strašlivé teroristické útoky. Krize v Sýrii si vyžádala desetitisíce životů. Turecko zažilo sebevražedné útoky a nezdařený pokus o převrat. Ve více než sedmdesáti zemích došlo k omezení svobody. Mezi politické šoky se zařadily brexit i vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech – média ani politická elita tyto události nepředvídala. Zika byla označena za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. A rok 2016 byl pravděpodobně nejteplejším rokem v dějinách měření. Při četbě názorových...

24 Nov2016

Jak nasytit svět

Published by Hospodarske Noviny

Hlad je už od nepaměti pohromou lidstva. Hladomory ovlivnily budoucí podobu téměř všech velkých společností; podle jednoho odhadu trpěla Čína v důsledku sucha či záplav nejméně v jedné provincii hladomorem téměř každoročně od roku 108 před naším letopočtem až do roku 1911. Boj proti hladu je však bitvou, v níž může lidstvo nakonec zvítězit. V poslední čtvrtině dvacátého století se každoročně vyprodukovalo víc obilnin než v kterémkoliv předcházejícím období a letos se sklidí víc obilí než v kterémkoliv jiném roce v dějinách. Od roku 1992 se počet hladovějících lidí na světě snížil o více než...

10 Nov2016

Británie konkuruje Německu. Jako odstrašující příklad v energetice

Published by Dotyk

Po dlouhé roky bývalo Německo ukázkovým příkladem zpackané klimatické a energetické politiky. Nyní mu začíná zdatně konkurovat Velká Británie. Plány na stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C jsou zoufalé. Vyrobená elektřina bude stát více než dvojnásobek běžných cen. Ještě více však britské firmy a domácnosti zatíží dotování elektřiny z větrné a sluneční energie. Hlavním výsledkem 30letého úsilí je, že německý spotřebitel musí doplácet 28 miliard eur (přes 750 miliard korun) ročně za obnovitelné zdroje. Větrné a solární elektrárny přitom pokrývají pouze 2,8 procenta celkové spotřeby...

26 Oct2016

Odmítat volný obchod je nemravné

Published by Hospodarske Noviny

Největší příležitost zlepšit během příští dekády a půl blahobyt lidí představuje globální volný obchod. V průběhu uplynulého čtvrtstoletí pomohl dostat z chudoby více než miliardu lidí. Další snížení obchodních bariér by mohlo v nejchudších částech světa během příštích 15 letech ještě zdvojnásobit průměrné příjmy.

Pages